Dveřní mechanismus zámků a kování
Mechanismus dveří je založen na principu páky. Pomocí hřídele (čtyřhranu) je přenášen otáčivý pohyb, který aktivuje mechanismus zadlabávacího zámku uvnitř dveří, čímž je odjištěna střelka k otevření dveří. Tato střelka je tlačena do zárubní pružinou, kterou musíme při stlačení kliky přemoci. V současné době je i mnoho klik vybaveno vratnou pružinou, z důvodu menšího namáhání pružiny v zámku při vracení kliky do vodorovné polohy. Takto vybavená klika Vám prodlouží životnost samotného zadlabávacího zámku.
Vývoj dveřního kování
Kdybychom si chtěli připomenout vývoj dveřního kování, zjistíme, že se prakticky donedávna používal závorový mechanismus. Ve středověku byl na většině dveří využíván mechanismus jednoduché závory. Postupem času, kdy se začalo vyvíjet zpracování kovů, se začalo objevovat i dveřní kování. Zámek se montoval na venkovní plochu dveří. Klika byla spojena se závorou, která zapadávala na zarážku upevněnou na zárubni. Buď byl zámek vidět, nebo byl ještě překryt plechem. Tento zámek můžeme ještě dnes vidět na starých vesnických usedlostech a statcích, většinou u dveří do sklepa či na půdu. Setkat se s tímto mechanismem můžete i při návštěvě středověkého hradu či zámku. V době největšího boomu strojírenství, jak je také nazýváno 19. století „ století páry“, byl vynalezen mechanizmus, který je používán dodnes.
Jelikož je dveřní kování výraznou součástí celkového vzhledu Vašich dveří, je v nabídce mnoho tvarů a druhů dveřníchkování.
Toto kování si můžete objednat v našem e-shopu www.hs-kovani.cz.